Joomla Free Template by FatCow Hosting

W Kielcach zbierają na ławeczkę Andrzeja Koziei. Ruszył cykl imprez

 

W Kielcach odbywają się imprezy charytatywne sportowe i kulturalne, podczas których są zbierane pieniądze na budowę Ławeczki Andrzeja Koziei.

W hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach w niedzielę odbył się pierwszy Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Do konkursu zgłosiło się sześć amatorskich drużyn między innymi z Chęcin, Nowin, Jastrzębia w powiecie szydłowieckim i Kielc.

- Staramy się pomóc w zbiórce pieniędzy na ten szczytny cel. Mam nadzieję, że to początek cyklu turnieju i co roku będziemy go rozgrywać – mówił Dariusz Daszkiewicz, trener Dafi Społem.

Drużyna siatkarzy Dafi Społem przekazała na licytację koszulkę, która trafiła do nowego właściciela po wpłaceniu przez niego 150 złotych na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Dodatkowo konto społecznego komitetu zasiliła kwota wpisowego od drużyn biorących udział w turnieju.

Mecze były bardzo emocjonujące i obfitowały w wiele zagrań na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcą turnieju została drużyna Domino Jastrząb, która w finałowym pojedynku pokonała 2:0 zespół Trenerów z Kielc.

Niedzielny Turniej Charytatywny nie był jedynym wydarzeniem, którego celem było zebranie pieniędzy na budowę Ławeczki Andrzeja Koziei. Dzień wcześniej, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego odbył się koncert zespołu „Kwiat Podola” z Winnicy na Ukrainie. Członkowie chóru oraz Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola - jedną z polskich organizacji działających w Winnicy, zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Po występie artyści przekazali 1800 złotych na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Ławeczki imienia Andrzeja Koziei.

Pomysłodawcą Ławeczki Andrzeja Koziei jest Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach. Pomnik autorstwa Sławomira Micka ma stanąć w Kielcach, w okolicach kina Moskwa przy ulicy Staszica.

Wstępna data odsłonięcia Ławeczki Andrzeja Kozei zaplanowana jest na 29 maja 2018 roku, ale jeśli do tego czasu nie uda się zgromadzić funduszy, wówczas kolejnym rozważanym terminem jest 12 października - urodziny Andrzeja Koziei.

Andrzej Kozieja to przedwcześnie zmarły, lubiany przez studentów wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ceniony filmoznawca, a także popularyzatora kultury wśród młodych osób.

Na budowę Ławeczki potrzeba 75 tysięcy złotych, brakuje jeszcze około połowę.

Pomóc może każdy chętny, dokonując wpłaty na konto: PKO BP: 02 1020 2629 0000 9102 0354 5225.

Autor: Agata Kowalczyk

 

Źródło: kielce.naszemiasto.pl

Zobacz, jak bawili się maturzyści

Studniówka X Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Wybickiego w Kielcach odbyła się 12 stycznia w Hotelu Patver w Borkowie. Pierwsi uczestnicy, wraz z partnerami, pojawili się na miejscu na długo przed rozpoczęciem balu, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia i z niecierpliwością czekać na oficjalne rozpoczęcie przyjęcia.
 
Zgodnie z tradycją, studniówkę rozpoczęto tradycyjnym polonezem. W pierwszej parze zatańczył dyrektor szkoły, Ryszard Mańko, któremu towarzyszyła Zuzanna Strojek z klasy 3D. Po pierwszym tańcu na parkiecie pojawili się uczniowie, którzy zatańczyli poloneza pokazowego. Co ciekawe, tuż po znanej wszystkim melodii zabrzmiał głos Eda Sheerana. Uczniowie zakończyli układ tańcząc w rytm romantycznej piosenki "Perfect".
 
Przede wszystkim dobra zabawa Jeszcze przed rozpoczęciem balu na twarzach wielu maturzystów malowało się zdenerwowanie. Całkowicie zniknęło ono dopiero po wykonaniu tradycyjnego poloneza - wtedy też młodzi ludzie z radością oddali się wspólnej zabawie. Część z nich niemal od razu znalazła się na parkiecie, inni robili zdjęcia, bądź komentowali pierwsze chwile studniówki. Nastroje były wyjątkowo pozytywne, a wszyscy z entuzjazmem oczekiwali dalszych wrażeń. Najlepsze życzenia dla maturzystów Tuż przed rozpoczęciem balu udało nam się porozmawiać z dyrektorem X Liceum. - Tegoroczna studniówka wciąż jeszcze przed nami, ale mam nadzieję, że będzie równie udana jak poprzednie - mówił dyrektor, dodając: - Używając sportowej metafory - to już ostatnia prosta w drodze do mety. Życzę im, aby egzamin maturalny wypadł jak najlepiej, a ich dalsze losy potoczyły się jak najbardziej pozytywnie - zgodnie z ich marzeniami. Dziś jednak najważniejsza jest dobra zabawa - podsumował Ryszard Mańko. Przyszli maturzyści na balu bawili się wspaniale, a ostatni goście lokal opuszczali niemal o świcie.


Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/studniowki/a/studniowka-x-liceum-ogolnoksztalcacego-imienia-jozefa-wybickiego-w-kielcach-2018-zobacz-jak-bawili-sie-maturzysci-wideo-zdjecia,12845395/
 
 
Źródło: EchoDnia

W Kielcach powstanie pierwsza publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego

W Kielcach powstanie pierwsza publiczna szkoła mistrzostwa sportowego. Jej uczniowie będą mieć po 20 godzin zajęć sportowych tygodniowo. Jeszcze w tym roku zacznie się budowa hali sportowej na jej potrzeby. - Chętnych na pewno nie zabraknie - mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc.

Jest już gotowy projekt uchwały o przekształceniu X Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, które mieści się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Jagiellońskiej, w X LO Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego. Będzie głosowany na najbliższej sesji rady miasta, a szkoła formalnie zacznie funkcjonować od września. To będzie druga taka w Kielcach, ale pierwsza publiczna – od września działa już Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, która też korzysta z pomieszczeń ZSP nr 1.

– To zwieńczenie pewnego długiego procesu. W tej szkole już są oddziały o profilu sportowym, w których kształci się młodzież uprawiająca piłkęnożną, ręczną i siatkówkę. W gimnazjach też mamy klasy sportowe i chodzi o zapewnienie pewnej ciągłości kształcenia. Chętnych do nauki na pewno nie zabraknie, a konsekwencją powołania będzie też inny, korzystniejszy, sposób wyliczania subwencji – mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc odpowiedzialny za oświatę.

Przygotowanie do zawodu sportowca

Tłumaczy, że zmiana pozwoli m.in. na zwiększenie liczby zajęć sportowych i organizowanie ich w mniejszych grupach. – Szkoła ma przygotowywać do zawodu sportowca, bo to przecież już zawód. Teraz uczniowie mają po 2-3 godziny zajęć sportowych tygodniowo, a po zmianie tych zajęć będzie 20 godzin – wylicza wiceprezydent Kielc.

Wizualizacji nowej hali sportowej przy ZSP nr 1 w KielcachWizualizacji nowej hali sportowej przy ZSP nr 1 w Kielcach Materiały Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach

Dodaje, że z myślą o Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ZSP nr 1 powstanie hala sportowa. – Mamy już obietnicę wsparcia budowy ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, nawet dzisiaj trwają rozmowy techniczne na ten temat. Budowa powinna się rozpocząć w tym roku. Hala jest konieczna, skoro tak bardzo wzrośnie liczba zajęć sportowych, a korzystać z niej będą dwie szkoły sportowe, publiczna i niepubliczna – tłumaczy Andrzej Sygut.

Marcin Sztandera

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powstanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego

W Kielcach powstanie Publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Jej stworzenie wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki – zapewnia Andrzej Sygut, zastępca prezydenta miasta.

- Mamy deklaracje, jestem absolutnie spokojny, ministerstwo merytorycznie ocenia nasz wniosek bardzo wysoko - mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc.

Szkoła ma powstać przy Zespole Szkół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 przy ulicy Jagiellońskiej 90, gdzie już teraz działają dwie klasy o profilu sportowym oraz oddziały Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Od przyszłego roku w placówce, działającej już jako SMS, mają pojawić się dwie nowe dyscypliny: piłka nożna i siatkówka. Każda z klas będzie liczyła blisko 20 osób, uczniowie 20 godzin tygodniowo spędzą na treningach.

Ministerstwo Sportu ma dofinansować rozbudowę szkoły o nową halę gimnastyczną i kolejny budynek mieszkalny dla przyszłych uczniów. Komplet koniecznych dokumentów ma trafić do resortu do końca marca. Przewidywany koszt inwestycji sięga 6 milionów złotych, możliwe dofinansowanie to 70 procent kosztów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się wiosną tego roku.
Decyzję o utworzeniu SMS w Kielcach muszą podjąć także radni miejscy. Maja się tym zając na najbliższej sesji.

Monika Woźniak.

 

Źródło: TVP3 Kielce

Młodzi praktycy biznesu

Uczniowie z kieleckich szkół ponadgimnazjalnych będą mieli szansę poznać podstawy prowadzenia firmy. Miasto chce wspierać praktyczną edukację uczniów i ma na ten cel zarezerwowane pieniądze.

Bank im większą kwotę kredytu chcę nam udzielić, tym będzie żądał większego zabezpieczenia - to fragment lekcji o przedsiębiorczości. Temat - oprocentowanie kredytów. I cały bank... informacji. - Jest to przedmiot, który ma zapoznać uczniów z tym, co się dzieje w gospodarce, w jaki sposób bronić swoich praw jako konsument, jak kontaktować się z bankami - mówi Agnieszka Żak, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach. To wszystko w ciągu jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. - To jest przede wszystkim nauka życia, jak funkcjonować w dorosłym społeczeństwie, jak obchodzić się z jakimiś ramami prawnymi - dodaje Patryk Cudzik.

Wiedza podstawowa, ale często niedoceniana. W szkolnych ławkach uczą się jak być przedsiębiorcą tylko w teorii, a kluczem do zawodowego sukcesu jest nauka przez praktykę.

Na praktykach w firmie uczniom otwierają się  drzwi do przyszłości. - Są im powierzane zadania pod okiem specjalistów z uprawnieniami, mogą samodzielnie wykonywać projekty - informuje Marlena Religa, firma Ekoenergia. Miasto chce edukować przyszłych biznesmenów. Uczniowie czterech kieleckich szkół ponadgimnazjalnych będą odwiedzać firmy, spotykać się z pracodawcami i doradcami zawodowymi. - Każdy z nich kiedyś zetknie się z rynkiem pracy i wtedy ta wiedza, którą kiedyś zdobędzie w szkole i na zewnątrz zaowocuje pozytywnymi wynikami - mówi Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

Uczniowie będą prowadzić wirtualne firmy. Odwiedzą między innymi siedzibę Mennicy Polskiej i Wytwórnię Papierów Wartościowych. Szkolić będą się też nauczyciele. - Poznają takie metody korelowania, nauczanych przesz siebie przedmiotów z inicjowaniem kompetencji niezbędnych na rynku pracy - podkreśla Rafał Zajęcki, Wydział Rozwoju i Rewitalizacji Miasta UM Kielce.

Wartość projektu to ponad 620 tysięcy złotych. Większość pieniędzy na przedsiębiorczą edukację miasto pozyskało z unijnej kasy.

 

 

Źródło: TVP3 Kielce

Aukcja na ławeczkę Andrzeja Koziei w Kielcach. Był też minikoncert

Komitet Społeczny na Rzecz Budowy Ławeczki Andrzeja Koziei zorganizował w niedzielę aukcję obrazów i innych prac artystycznych, z której dochód przeznaczony zostanie na jej budowę.

4 tysiące złotych - tę kwotę udało się zgromadzić podczas aukcji, która odbyła się w niedzielę, w restauracji „Różowy Kontrabas” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Imprezę zorganizował Komitet Społeczny na Rzecz Budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Cały dochód zostanie przeznaczony na budowę tego pomnika.

Pod młotek trafiło między innymi 21 obrazów, wykonanych przez młodych artystów z Ukrainy, którzy późnym latem uczestniczyli w plenerach w Kielcach. Na licytacji znalazły się też inne ręcznie wykonane przedmioty, nawiązujące do zbliżających się świąt, ale można było też kupić między innymi wejściówki do strefy spa w Hotelu Binkowski. Aukcji towarzyszyły występy kieleckich artystów.

W czasie spotkania udało się zebrać 4 tysiące złotych. Ta kwota trafi na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Kozei - przedwcześnie zmarłego, lubianego przez studentów wykładowcę Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, cenionego filmoznawcę, a także popularyzatora kultury wśród młodych osób. Pomnik autorstwa Sławomira Micka ma stanąć w Kielcach, w okolicach kina Moskwa.

- Mamy na ten cel zgromadzone już około 25 tysięcy złotych, ale docelowo potrzebujemy około 75 tysięcy złotych - wyjaśnia Ryszard Mańko, przewodniczący Komitetu Społecznego na Rzecz Budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. - Cały czas będziemy prowadzić zbiórkę, między innymi podczas zaplanowanego na 14 stycznia turnieju siatkówki, który odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 przy ulicy Jagiellońskiej 90 w Kielcach.

Pomóc może każdy chętny, dokonując wpłaty na konto: PKO BP: 02 1020 2629 0000 9102 0354 5225.

Wstępna data odsłonięcia Ławeczki Andrzeja Kozei zaplanowana jest na 29 maja 2018 roku, ale jeśli do tego czasu nie uda się zgromadzić funduszy, wówczas kolejnym rozważanym terminem jest 12 października - urodziny Andrzeja Koziei.

 

Źródło: EchoDnia

Andrea Anastasi spotkał się z młodzieżą w Kielcach

W poniedziałek, do Zespołu Szkół numer 1 przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach zawitał były selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy, a obecnie trener grającego w PlusLidze Trefla Gdańsk Andrea Anastasi.

Na pomysł zaproszenia do kieleckiej szkoły Andrea Anastasiego wpadł inny doskonały szkoleniowiec siatkówki, były trener Effectora Kielce, a obecnie koordynator wojewódzki Siatkarskich Ośrodków Szkolnych - Dariusz Daszkiewicz. Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/sport/siatkowka/a/andrea-anastasi-spotkal-sie-z-mlodzieza-w-kielcach,12692058/

Ruszyła kielecka Szkoła Mistrzostwa Sportowego w piłce ręcznej

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, która została uruchomiona przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 przy ulicy Jagiellońskiej 90 w Kielcach.

Naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 18 uczniów z całej Polski. Bazą treningową szkoły jest hala przy ulicy Krakowskiej 72. Dyrektorem szkoły jest Radosław Wasiak, dyrektorem sportowym Sławomir Szmal, a kadrę trenerską stanowią Mariusz Jurasik i Rafał Bernacki. Wszyscy to byli reprezentanci Polski i byli lub obecni (Szmal) zawodnicy kieleckiego Vive. W sumie zagrali oni prawie 800 meczów w biało-czerwonych barwach.

– Poza sportem duży nacisk kłaść będziemy na edukację. Nauka będzie równie ważna, jak sport. Chcielibyśmy wychować nie tylko znakomitych sportowców, piłkarzy ręcznych, ale także ludzi wykształconych, którzy również poza parkietem będą sobie w dorosłym życiu doskonale radzili – mówił podczas otwarcia Radosław Wasiak. Drużyna SMS ZPRP Kielce pod koniec września rozpocznie grę w drugiej lidze.

Źródło: EchoDnia

Dzieci z Nakła oczarowane Kielcami

W 28 sierpnia 2017 roku dzieci z Nakła nad Notecią terenów dotkniętych nawałnicami przyjechały do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej na zaproszenie władz Miasto Kielce.

https://www.youtube.com/watch?v=jAKlCJhYwDo&feature=share

 

Źródło: ITV Kielce

 

- To świetne wakacje – tak dzieci z Nakła nad Notecią oceniają kilka dni, które spędziły w Kielcach. Ich domy oraz szkoła ucierpiały z powodu nawałnic, rodzice mają mnóstwo pracy przy remontach i odbudowie więc prezydent Kielc Wojciech Lubawski postanowił zaprosić dzieci do stolicy województwa świętokrzyskiego.

W poniedziałek przyjechały do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej. Jak mówią, Kielce bardzo im się podobają. Dla niektórych, to najwspanialsze wakacje w życiu.

– Widzieliśmy mnóstwo ciekawych rzeczy, oglądaliśmy diamenty w muzeum. Bardzo podobało nam się Energetyczne Centrum Nauki. Bo tam można było wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa – mówili uczniowie z Nakła.

Dorota Ptak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nakle nad Notecią, która jest opiekunem uczniów jest pod wrażeniem programu zajęć, który przygotowano dla dzieci. Jak mówi, nie ma czasu siedzieć w pokojach, bo cały czas organizowane są nowe atrakcje. Dziś na przykład planowane jest ognisko na Karczówce. Z dziećmi wspólnie śpiewać będą „Wołosatki’. Natomiast jutro będzie wycieczka do Parku Jurajskiego oraz wizyta na pływalni.

Dziś dzieci odwiedziła Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przywiozła im upominki. Dziękowała władzom Kielc za organizację wypoczynku i podkreślała dobrą współpracę rządu z samorządowcami. – Dzieci są przejęte zbliżającym się rokiem szkolnym, ale bardzo im się w Kielcach podoba. To dobra okazja, by podziękować samorządom, które współpracują z rządem, wspierają to co robi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki tej współpracy uda się wprowadzić reformę oświaty, a także pomóc dzieciom, które ucierpiały z powodu nawałnic – mówiła Marzena Machałek.

Uczniów odwiedziła również Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty oraz parlamentarzyści. Dzieci wracają do domu w niedzielę, a już w poniedziałek, na tygodniowy wypoczynek przyjedzie kolejna czterdziestka uczniów z Nakła nad Notecią.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z sekretach stanu Marzeną Machałek:

 

 

Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej / Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce