Joomla Free Template by FatCow Hosting

Teraz Norwid i SMS, Żeromski czeka. Hale sportowe przy kieleckich szkołach

Dwie nowe hale sportowe przy kieleckich szkoła coraz bliżej ukończenia. Budowa przy kieleckiej Szkole Mistrzostwa Sportowego i Liceum C. K. Norwida prowadzone są zgodnie z planem. Następne w kolejce po sportowy obiekt jest liceum im. Stefana Żeromskiego.

 

Część konstrukcyjna nowej hali przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach praktycznie gotowa. - W tej chwili korzystamy nie tylko z naszej bazy sportowej, ale także gościnności hali MORSiR przy ulicy Krakowskiej, a także ZSP nr 15 przy ulicy Krzemionkowej - mówi Ryszard Mańko, dyrektor ZSP nr 1 w Kielcach.
 
W starej hali uczniowie się nie mieszczą. Z 18. klas w szkole 8 to klasy sportowe. A w przyszłym roku będzie ich prawie dwa razy więcej ze względu na podwójną rekrutację. - Jeśli mamy WF sami to wystarcza, ale często jest tak, że mamy po dwie, trzy klasy i wtedy średnio - mówi Jakub Krzemiński.
 
W nowej hali pełnowymiarowe boisko i trybuny. Koszt całej inwestycji to 14 milionów złotych. Połowa z miejskiej, połowa z ministerialnej kasy. Poza budową nowej bazy sportowej, docieplona została także dotychczasowa hala. Pierwsze zajęcia wraz z wrześniowym pierwszym dzwonkiem.
 
Natomiast nowa hala przy liceum Norwida będzie gotowa do końca czerwca. Poza nią także dodatkowe sale lekcyjne. Koszt - 7,5 miliona złotych. - Kolejną ważną pracą, w przyszłym tygodniu będzie wylewka na hali sportowej i wtedy na hali będzie dłuższa przerwa, bo ta wylewka musi schnąć - informuje Andrzej Zdeb, dyrektor III LO im. C. K. Norwida w Kielcach.
 
Następne w kolejce, szybko nie doczeka się hali liceum Żeromskiego. Planowany projekt przekraczał budżet założony przez miasto, dlatego inwestycja została odłożona. - Na pewno w tym roku nie rozpoczniemy i tutaj z przykrością muszę mówić, nie ma w planach inwestycyjnych na ten rok tej hali - informuje Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.
 
Władze miasta zapewniają jednak, że będą szukać środków aby budowa mogła rozpocząć się w 2020 roku.

 

Źródło i cały materiał na - TVP3 - kliknij

Hale sportowe coraz bliżej finiszu - ITV Kielce

Część konstrukcyjna nowej hali sportowej dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. obiektu jest wykonana już w 90%. Można do niej przejść z obecnej hali przeszklonym łącznikiem. Wykonano tu już instalacje elektryczne i hydrauliczne. W zasadniczej części hali sportowej trwają m.in. prace przy ocieplaniu dachu. Kiedy do środka nie będą już musiały wjeżdżać ciężkie maszyny budowlane, zostaną zamknięte ściany. Ma to być pod koniec lutego i wtedy rozpoczną się prace wykończeniowe. Do dyspozycji będzie niemal 2000 m kwadratowych, z czego 1400 m to powierzchnia samej hali, pozostałą przestrzeń zajmuje zaplecze, a więc m.in. siłowania, gabinet fizjoterapeutyczny, szatnie z natryskami, pokoje dla trenerów i sędziów. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Wykonano ponadto drogi dojazdowe i parkingi na około 60 miejsc postojowych. Przy okazji obecna hala sportowa doczekała się wymiany okien, powstało przejście do budowanego obiektu oraz kotłownia. Wartość całej inwestycji, to niemal 14,5 mln zł, w tym dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej, wynosi 7 mln. Nową halę będzie można podgrzewać i chłodzić. Uczniowie będą mogli z niej korzystać od września tego roku. Wcześniej, bo na 26 czerwca ma być oddana budowa hali sportowej przy III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. Dobiegają końca prace wewnętrznej części stropu, na przyszły tydzień zaplanowano wylewkę. W czasie, kiedy będzie schła, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wykona przyłącze ciepła dla nowego obiektu. Równolegle prowadzone są prace wykończeniowe w nowych salach lekcyjnych, na korytarzach, w sanitariatach i szatniach dla uczniów. Hala ma mieć 2,5 tys. m kw. Inwestycja będzie kosztować 7,5 mln zł. Jest w całości finansowana z budżetu miasta.

 

3. X LO im J. Wybickiego Przedsiębiorczą Szkoła Roku 2018 w Kielcach

Znamy zwycięzców konkursu „Przedsiębiorcza Szkoła Roku 2018” organizowanego przez Urząd Miasta w ramach dużego projektu „Program: Edukacja Przedsiębiorczości”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Specjalny program komputerowy, w oparciu o który powstawały opracowania uczniów stworzyła rzeszowska firma Revas. Komisja konkursowa oceniająca zarówno prace jak i prezentacje przygotowane przez zespoły uczniowie nie miała łatwego zadania. Komisja zdecydowała, że trzecie miejsce przypadło Technikum nr 1 w ZSZ nr 1, drugie Technikum nr 6 w ZSE im. Mikołaja Kopernika i wreszcie zwycięzcami został zespół reprezentujący X LO im. J. Wybickiego w ZSP nr 1. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe . Zdaniem Marcina Różyckiego, zastępcy prezydenta Kielc, urząd będzie wspierał naukę przedsiębiorczości w szkołach poprzez korzystanie z dedykowanego programu Zwycięski zespół wywalczył dla X LO tytuł „Przedsiębiorczej Szkoły Roku 2018”.

 

Źródło: ITV Kielce

Wiem, że to co robię jest słuszne - spotkanie z Aleksandrem i Bolesławem Kossakowskimi

O wytrwałości, sile woli i pasji do życia mówiono podczas spotkania, które odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach. Gośćmi cyklu Galeria Korytarz byli tym razem: jeden z bohaterów polskiej reprezentacji na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Berlinie, Aleksander Kossakowski oraz jego ojciec, Bolesław - mistrz karate kyokushin.


Zdobywca złotego medalu w biegu na 1500 metrów i srebrnego na 5000 metrów opowiadał m.in. o swojej codziennej pracy, o tym jak wyglądają jego treningi, a także o specyfice biegu podczas zawodów z przewodnikiem, wreszcie o swoich początkach, codziennym życiu oraz tym, co daje mu sport.


Sensei Bolesław Kossakowski, na co dzień nauczyciel matematyki i fizyki w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach, wspomniał o tym, jak zaczęła się jego pasja do karate. Podkreślił także co w pracy z młodzieżą jest dla niego naprawdę ważne.


Spotkanie było okazją do zadawania pytań pytania przybyłym gościom. W opinii młodzieży  wizyta był bardzo ciekawa i inspirująca. Wizytę panów Kossakowskich w Zespole Szkół Ponadgimnazjlalnych nr 1  zwieńczył występ artystyczny.

 

Źródło: Urząd Miasta Kielce

 

 

Źródło ITV Kielce

Bolesław oraz Aleksander Kossakowscy odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kielcach

We wtorek ósmego stycznia Zespół Szkół Ponadgimnajalnych nr 1 gościł dwie znamienite postaci, Bolesława oraz Aleksandra Kossakowskich.
 
Obaj panowie są znanymi w województwie trenerem i czołowym sportowcem niepełnosprawnym. Bolesław od wielu lat trenuje karateków, Aleksander jest mistrzem Europy w biegu na 1500 metrów dla osób niewidomych. Zebranym uczniom oraz gronu nauczycielskiemu obaj opowiedzieli o swojej codziennej pracy. Aleksander mówił o tym, jak wyglądają jego treningi, jak musi uważać na pewne rzeczy, na które nie muszą zwracać uwagi widzący biegacze, jakie ma podczas nich ograniczenia (nie może ze względu na nierówności biegać po lesie). Opowiedział również o specyfice biegu podczas zawodów z przewodnikiem, swoich początkach i codziennym funkcjonowaniu.

Galeria zdjęć - kliknij
 
Sensei Bolesław Kossakowski z kolei podzielił się swoim szerokim doświadczeniem trenera karate kyokushin. Zachęcił do trenowania tej dyscypliny, bo jak sam mówi, w u niego udział w zajęciach mogą brać wszyscy od lat pięciu do 105, choć zdarzają się jeszcze młodsi. Uczniowie mogli bezpośrednio zadawać pytania przybyłym gościom, a ci nie uciekali od odpowiedzi na nie. Całość uwiecznił występ artystyczny.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył wysokie odznaczenia naszym działaczom piłki ręcznej

Trzej działacze świętokrzyskiej piłki ręcznej: Grzegorz Budziosz, Stanisław Hojda i Ryszard Mańko, otrzymali wysokie odznaczenia z rąk prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
 
Na zdjęciu od lewej: Ryszard Mańko, Grzegorz Budziosz, Stanisław Hojda. ©Facebook/Grzegorz Budziosz

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Stanisław Hojda, dyrektor Centrum Sportu Politechniki Świętokrzyskiej otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali Grzegorz Budziosz - wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce i prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej oraz Ryszard Mańko - dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Wybickiego w Kielcach. W sumie odznaczenia otrzymało 29 osób
 

W Kielcach zbierają na ławeczkę Andrzeja Koziei. Ruszył cykl imprez

 

W Kielcach odbywają się imprezy charytatywne sportowe i kulturalne, podczas których są zbierane pieniądze na budowę Ławeczki Andrzeja Koziei.

W hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach w niedzielę odbył się pierwszy Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Do konkursu zgłosiło się sześć amatorskich drużyn między innymi z Chęcin, Nowin, Jastrzębia w powiecie szydłowieckim i Kielc.

- Staramy się pomóc w zbiórce pieniędzy na ten szczytny cel. Mam nadzieję, że to początek cyklu turnieju i co roku będziemy go rozgrywać – mówił Dariusz Daszkiewicz, trener Dafi Społem.

Drużyna siatkarzy Dafi Społem przekazała na licytację koszulkę, która trafiła do nowego właściciela po wpłaceniu przez niego 150 złotych na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Dodatkowo konto społecznego komitetu zasiliła kwota wpisowego od drużyn biorących udział w turnieju.

Mecze były bardzo emocjonujące i obfitowały w wiele zagrań na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcą turnieju została drużyna Domino Jastrząb, która w finałowym pojedynku pokonała 2:0 zespół Trenerów z Kielc.

Niedzielny Turniej Charytatywny nie był jedynym wydarzeniem, którego celem było zebranie pieniędzy na budowę Ławeczki Andrzeja Koziei. Dzień wcześniej, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego odbył się koncert zespołu „Kwiat Podola” z Winnicy na Ukrainie. Członkowie chóru oraz Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola - jedną z polskich organizacji działających w Winnicy, zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Po występie artyści przekazali 1800 złotych na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Ławeczki imienia Andrzeja Koziei.

Pomysłodawcą Ławeczki Andrzeja Koziei jest Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach. Pomnik autorstwa Sławomira Micka ma stanąć w Kielcach, w okolicach kina Moskwa przy ulicy Staszica.

Wstępna data odsłonięcia Ławeczki Andrzeja Kozei zaplanowana jest na 29 maja 2018 roku, ale jeśli do tego czasu nie uda się zgromadzić funduszy, wówczas kolejnym rozważanym terminem jest 12 października - urodziny Andrzeja Koziei.

Andrzej Kozieja to przedwcześnie zmarły, lubiany przez studentów wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ceniony filmoznawca, a także popularyzatora kultury wśród młodych osób.

Na budowę Ławeczki potrzeba 75 tysięcy złotych, brakuje jeszcze około połowę.

Pomóc może każdy chętny, dokonując wpłaty na konto: PKO BP: 02 1020 2629 0000 9102 0354 5225.

Autor: Agata Kowalczyk

 

Źródło: kielce.naszemiasto.pl

Zobacz, jak bawili się maturzyści

Studniówka X Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Wybickiego w Kielcach odbyła się 12 stycznia w Hotelu Patver w Borkowie. Pierwsi uczestnicy, wraz z partnerami, pojawili się na miejscu na długo przed rozpoczęciem balu, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia i z niecierpliwością czekać na oficjalne rozpoczęcie przyjęcia.
 
Zgodnie z tradycją, studniówkę rozpoczęto tradycyjnym polonezem. W pierwszej parze zatańczył dyrektor szkoły, Ryszard Mańko, któremu towarzyszyła Zuzanna Strojek z klasy 3D. Po pierwszym tańcu na parkiecie pojawili się uczniowie, którzy zatańczyli poloneza pokazowego. Co ciekawe, tuż po znanej wszystkim melodii zabrzmiał głos Eda Sheerana. Uczniowie zakończyli układ tańcząc w rytm romantycznej piosenki "Perfect".
 
Przede wszystkim dobra zabawa Jeszcze przed rozpoczęciem balu na twarzach wielu maturzystów malowało się zdenerwowanie. Całkowicie zniknęło ono dopiero po wykonaniu tradycyjnego poloneza - wtedy też młodzi ludzie z radością oddali się wspólnej zabawie. Część z nich niemal od razu znalazła się na parkiecie, inni robili zdjęcia, bądź komentowali pierwsze chwile studniówki. Nastroje były wyjątkowo pozytywne, a wszyscy z entuzjazmem oczekiwali dalszych wrażeń. Najlepsze życzenia dla maturzystów Tuż przed rozpoczęciem balu udało nam się porozmawiać z dyrektorem X Liceum. - Tegoroczna studniówka wciąż jeszcze przed nami, ale mam nadzieję, że będzie równie udana jak poprzednie - mówił dyrektor, dodając: - Używając sportowej metafory - to już ostatnia prosta w drodze do mety. Życzę im, aby egzamin maturalny wypadł jak najlepiej, a ich dalsze losy potoczyły się jak najbardziej pozytywnie - zgodnie z ich marzeniami. Dziś jednak najważniejsza jest dobra zabawa - podsumował Ryszard Mańko. Przyszli maturzyści na balu bawili się wspaniale, a ostatni goście lokal opuszczali niemal o świcie.


Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/studniowki/a/studniowka-x-liceum-ogolnoksztalcacego-imienia-jozefa-wybickiego-w-kielcach-2018-zobacz-jak-bawili-sie-maturzysci-wideo-zdjecia,12845395/
 
 
Źródło: EchoDnia

W Kielcach powstanie pierwsza publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego

W Kielcach powstanie pierwsza publiczna szkoła mistrzostwa sportowego. Jej uczniowie będą mieć po 20 godzin zajęć sportowych tygodniowo. Jeszcze w tym roku zacznie się budowa hali sportowej na jej potrzeby. - Chętnych na pewno nie zabraknie - mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc.

Jest już gotowy projekt uchwały o przekształceniu X Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, które mieści się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Jagiellońskiej, w X LO Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego. Będzie głosowany na najbliższej sesji rady miasta, a szkoła formalnie zacznie funkcjonować od września. To będzie druga taka w Kielcach, ale pierwsza publiczna – od września działa już Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, która też korzysta z pomieszczeń ZSP nr 1.

– To zwieńczenie pewnego długiego procesu. W tej szkole już są oddziały o profilu sportowym, w których kształci się młodzież uprawiająca piłkęnożną, ręczną i siatkówkę. W gimnazjach też mamy klasy sportowe i chodzi o zapewnienie pewnej ciągłości kształcenia. Chętnych do nauki na pewno nie zabraknie, a konsekwencją powołania będzie też inny, korzystniejszy, sposób wyliczania subwencji – mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc odpowiedzialny za oświatę.

Przygotowanie do zawodu sportowca

Tłumaczy, że zmiana pozwoli m.in. na zwiększenie liczby zajęć sportowych i organizowanie ich w mniejszych grupach. – Szkoła ma przygotowywać do zawodu sportowca, bo to przecież już zawód. Teraz uczniowie mają po 2-3 godziny zajęć sportowych tygodniowo, a po zmianie tych zajęć będzie 20 godzin – wylicza wiceprezydent Kielc.

Wizualizacji nowej hali sportowej przy ZSP nr 1 w KielcachWizualizacji nowej hali sportowej przy ZSP nr 1 w Kielcach Materiały Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach

Dodaje, że z myślą o Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ZSP nr 1 powstanie hala sportowa. – Mamy już obietnicę wsparcia budowy ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, nawet dzisiaj trwają rozmowy techniczne na ten temat. Budowa powinna się rozpocząć w tym roku. Hala jest konieczna, skoro tak bardzo wzrośnie liczba zajęć sportowych, a korzystać z niej będą dwie szkoły sportowe, publiczna i niepubliczna – tłumaczy Andrzej Sygut.

Marcin Sztandera

 

Źródło: Gazeta Wyborcza